Ķīnas “iPhone” rūpnīcas strādnieki dzīvo šausmīgos apstākļos

Friday, October 23, 2015

Source: Latvijas Avīze
Author: Baltic News Service (BNS)
 

Kompānija, kas pēc līguma ar ASV firmu “Apple” ražo viedtālruņus “iPhone” Ķīnā, izmitina savus darbiniekus pārpildītās kopmītnēs, kurās ir pelējums un blaktis, paziņoja Ķīnas darba tiesību aizstāvības organizācija “China Labor Watch”.

Šīs organizācijas ziņojums par Šanhajas “iPhone” rūpnīcu, kuru vada Taivānas “Pegatron Group”, ir viens no pētījumiem, kuros dokumentēti strādnieku šausmīgie dzīves un darba apstākļi uzņēmumos, kas pilda līgumus ar “Apple”.

“Pastāv zema samaksa par darbu, ilgas darba stundas, neapmaksāts darbs, slikta darba drošība un nožēlojami dzīves apstākļi,” konstatēts šajā ziņojumā, kura minēti 23 “juridiski un ētiski darba tiesību pārkāpumi”.

Lai gan “Apple” ir solījusi uzlabot apstākļus darbuzņēmēju firmās, kas ražo “Apple” ierīces, ziņojumā teikts, ka problēmas turpinās kopš cita ziņojuma, kas 2013.gadā tika sastādīts par tās pašas Taivānas grupas trim rūpnīcām Ķīnā.

“Pirms samaksas par virsstundām strādnieki, kas ražo “iPhone”, nopelna tikai vietējo minimālo algu – 318 ASV dolārus mēnesī jeb apmēram 1,85 dolārus stundā. Tā nav dzīvošanai piemērota alga,” teikts jaunajā ziņojumā.

“Pēc ilgām darba maiņām strādnieki ar autobusu tiek aizvesti atpakaļ uz kopmītnēm, kur vienā istabā ir saspiesti līdz 14 cilvēkiem. Uz sienām aug pelējums. Kopmītnē ir izplatījušās gultas blaktis, un daudziem strādniekiem ir sarkani blakšu kodieni,” teikts ziņojumā.

Lielas bažas par veselību un drošību ir arī tāpēc, ka rūpnīcā tiek lietotas vairākas toksiskas vielas, tostarp dzīvsudrabs un arsēns, bet “neviens nepasaka strādniekiem par šo vielu esamību ražošanas procesā un par to, kā vajadzētu izsargāties no ievainojumiem”, konstatēja ziņojuma autori.

Starp pārkāpumiem minēts arī apmācības trūkums un neatbilstošs drošības aprīkojums.

“Diemžēl “Pegatron” strādnieku šausmīgie darba un dzīves apstākļi 2015.gadā visumā nav labāki par tiem, kādi tika pieredzēti 2013.gadā,” teikts ziņojumā.

Ir tikai “ierobežoti uzlabojumi” dažās jomās, piemēram, vidējā darba nedēļa saīsināta no 63 līdz 60 stundām.

Puse “Pegatron” algoto strādnieku ir pagaidu darbaspēks, lai gan Ķīnas likumi ļauj nodarbināt pagaidu darbā tikai 10% no darbaspēka.

“Apple” agrāk tika kritizēta par darba apstākļiem Taivānas firmā “Foxconn”, kuras rūpnīcās tiek ražotas “Apple” ierīces.